Ağrı Radikal Haber Platformu Ağrı haber Ağrı haberler
HV
22 MAYIS Pazar 10:37
Advert

Türk bilim insanı 1,5 milyar dolarlık pazarda yer almaya hazırlanıyor

Türk Bilim insanı Dr. Ayça Bal Öztürk, TÜBİTAK’dan aldığı burs sayesinde yapay organ geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaştı.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-03-2022 12:56
Türk bilim insanı 1,5 milyar dolarlık pazarda yer almaya hazırlanıyor

ürk Bilim insanı Dr. Ayça Bal Öztürk, TÜBİTAK’dan aldığı burs sayesinde yapay organ geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaştı. Dünyadaki en özgün, en yenilikçi ve en ileri biyomürekkepleri, biyopolimerleri ve sistemleri geliştirmeyi ve sağlık teknolojilerinin hizmetine sunmayı amaçladıklarını belirten İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayça Bal Öztürk, “Küresel piyasada 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip pazarda, ilk Türk Bilim İnsanı olarak ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği ile TÜBİTAK Marmara Teknokent'inde (MARTEK) kurulan Adbioink Biyosistem Teknoloji A.Ş. firması, doku mühendisliği ve yapay organ çalışmalarında, insan vücudunu simüle eden ve hücrenin insan vücudundaymış gibi yaşamsal faaliyetlerine devam etmesini sağlayan sistemlerin (biyomürekkep, biyopolimer, 3-boyutlu doku kültürü) üretimi için kurulmuş bir biyoteknoloji şirketi. Bu sistemler, hücrelerin enkapsüle edilmesini sağlayarak 3-boyutlu doku kültürlerinin geliştirilmesine olanak sağlıyor. Örneğin, biyomürekkep sistemleri ile 3-boyutlu biyoyazıcı cihazı kullanılarak hücre yüklü dokular üzerinde çalışmalar yapılabiliyor. Doku mühendisliği, kozmetik, ilaç keşfi, rejeneratif tıp, organ donörü, çip üstü organ sistemleri gibi sağlık teknolojileriyle ilişkili farklı tip biyomürekkepler geliştiriliyor. Bu alanda, küresel ölçekte faaliyet gösteren sınırlı sayıda araştırma/uygulama merkezleri ve üniversiteleri mevcut. Bu sağlık teknolojileri ile ilgili çalışmalar yapan Dr. Öğr. Üyesi Ayca Bal Öztürk; var olan pazar araştırmalarının sonucunda, biyomürekkep sektörü büyüme hızının yüzde 23 olduğunu, bu alana önemli bir eğilimin olduğunu, daha yüksek oranların elde edilebilmesinin bile mümkün olduğunu söyledi. Kısa geçmişine rağmen, biyomürekkeplerin, özellikle kozmetik ve ilaç şirketlerinin bu alanda artan faaliyetleri ile birlikte, sağlık teknolojilerinin geleceğini şekillendireceği uzmanlar tarafından da kabul ediliyor.

TÜBİTAK DESTEĞİYLE HARVARD ÜNİVERSİTESİ'NE
Küresel piyasada 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip pazarda, ilk Türk Bilim İnsanı olarak ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadığını söyleyen Öztürk, "Yaklaşık 1 yıl önce TÜBİTAK'tan aldığımız TEKNO girişim sermayesi desteği ile TUBİTAK Marmara TEKNOKENT' te laboratuvarımızı kurduk. Ekibimle birlikte çok güçlü bir alt yapı oluşturduk ve şu anda üretime başladık. 2016'da başlayan hikâyemiz, doktora sonrası araştırmaları kapsamında TÜBİTAK'dan aldığım burs ile Harvard Üniversitesi'nde, doku mühendisliği alanında gerçekleştirdiğim araştırmalarla devam etti. Bu alanda ülkemizin eksikliğini gördüm ve Türkiye'ye döndüğümde İstinye Üniversitesi bünyesinde, özellikle "yapay organ geliştirilmesi" odağında çalışmalarımı yoğunlaştırdım" dedi.

Haber04Haber04

YORUMLAR