Biyografi
Giriş Tarihi : 20-02-2024 14:59   Güncelleme : 20-02-2024 15:09

Şahe Bedo Kimdir Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Kimlikteki resmi adı Şahin Güneş olan sanatçı Şahe Bedo, 1976 senesinde Ağrı'ya bağlı Diyadin ilçesinde dünyaya geldi. 7 yaşındayken ailesi kimi nedenlerden dolayı Van'ın Muradiye ilçesine yerleşir. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan sanatçının ilk çalışmaları Muradiye ilçesinde kurulan Koma Serwan içerisinde başladı. İlerleyen dönemlerde sanatçı Hemê Hecî'yi tanımasıyla birlikte onunda destekleriyle profesyonel olarak müzik çalışmalarına başlar.

Şahe Bedo Kimdir Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Kürt müziğinin çıkış yapan önemli isimlerinden Şahê Bedo’nun asıl adı Şahin Güneştir. Agirî/Giyadîn – Ağrı/Diyadin doğumludur. Küçükken ailesi ile birlikte Van’ın Erciş ve Muradiye ilçesine göç etmişlerdir.

Düğünlerde sahne alarak kendisine büyük hız ve yetenek kazandırmıştır.

2000 yılında halaylarla nitelendiren ilk amatör albümü “Govenda Nû” albümünü Umut plak tarafından çıkarılmıştır. Daha sonra İstanbulun çeşitli yerlerinde Sahne almıştır.Ardında 2005 yılı mayıs ayında çıkardığı 2. albümü “Gûla Çiya / Roj Naçe” yi Silvana Müzik etiketiyle müzik piyasasına sunmuştur. Aradan 4 yıl geçmesine rağmen 2009 yılında 3. albümü olan “Zerya / Evinamın” ile temmuz ayında, profesyonel çıkış yapmış ve dinleyicilerin büyük beğenisini toplamıştır.

Kendi ağzından hayat hikayesi ise;

“1976 yılında Ağrı Diyadin ilçesinde doğdum. 7 yaşında Van’ın muradiye ilçesine göç ettik ve burada müzikle tanıştım.Daha önceleri kürt müziğini sadece amatör olarak Van’ın muradiye ilçesindeki koma serwanda başladım.Daha sonra benim değerli abim ve destekçim Muradiyeli büyük usta Hemé Haci nin yardımıyla profesyonel olarak kürt müziğine başladım ve kürt müziğine katkıda bulunmaya çalışıyorum. Şu anda Türkiye’nin her bölgesinde kürtçe müzik çalışmalarıma ve konserlerime devam ediyorum.yaşamıma İstanbul’da devam ediyorum”

Son dönemde çıkardığı Single parça olan Çavreşamın birçok çevre tarafından beğenilmiş ve video sitelerinde en çok dinlenen Kürtçe kliplerin başında gelmiştir.

Şahê Bedo 2015 yılına Nazdar parçasına çektiği klip ile iddialı bir giriş yaptı.

 

AdminAdmin