Ağrı Radikal Haber Platformu Ağrı haber Ağrı haberler
HV
23 MAYIS Pazartesi 11:58

Mansur Yavaş Cumhurbaşkanı Adayı Olacak Mı

Millet ittifakı içindeki anketlerde birinci çıkan Mansur Yavaş ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın çıkışıyla iyice hararetlenen 6'lı masadaki değişen aday denklemini köşesine taşıdı.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-04-2022 16:57
Mansur Yavaş Cumhurbaşkanı Adayı Olacak Mı

2023 yılındaki seçimlere  birlikte girmesi beklenen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA ve Demokrat Partisi'nden oluşan 6'lı ittifak hala ortak bir aday belirlemekten çok uzak bir görüntü vermeye devam ederken sosyal medyada ve anketlerde esen Mansur yavaş rüzgarı yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Hali hazırda Kemalciler-Ekremciler diye bölünen CHP'de yeni bir krizin çıktığını ifade eden yazar Övür denkleme giren Mansur Yavaş'la ilgili "Küreselciler rotayı Yavaş'a kırıp Kandil'i razı etseler bile barajın yüzde 7'ye indiği bir zeminde önemli bir HDP kitlesinin ona oy vermeyeceği çok açık. Bu konuda sosyal medya anketleri farklı olsa da gerçek ölçü değil. Tıpkı Macaristan'daki 6'lı ittifak gibi sosyal medya hayal kırıklığı yaşatabilir." dedi.

İşte SABAH yazarı Mahmut Övür'ün "6’lı masaya ‘Yavaş’ bombası" başlıklı yazısının ilgili bölümü;

Aday belirlemekte zorlanan 6'lı 28 Şubat İttifakı masasına şimdi Mansur Yavaş bombası düştü. Bombanın fitilini Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ateşledi. Özdağ, mülteci karşıtı siyasetiyle ilgi görmeyince, çareyi strateji değiştirip 6'lı ittifaka yönelmekte buldu.
Baksanıza her yerde Özdağ'ın önerisi tartışılıyor. İyi bir reklam...

 

Mansur Yavaş Kimdir. ? Mansur Yavaş 23 Mayıs 1955 Beypazarı'nda doğmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara büyükşehir belediye başkan adayı, eski Beypazarı belediye başkanı ve avukat. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı'nda gördü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanarak öğrenimine devam etti.

1983 yılında fakülteden mezun olan Mansur Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrası Beypazarı'nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı. Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP'den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP'den aday olup %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla "2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi", Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının "Çevre Ödülü" gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından "Yılın Belediye Başkanı" seçildi.

18 Nisan 2004 seçimlerinde %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

Ancak %27 oy alarak rakipleri İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın'ın ardından üçüncü sırada seçimi tamamladı. Partisi MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP'ye katılması gündeme geldi.

21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği kabul edildi. Ardından 2014 yerel seçimleri'nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve parti meclisi toplantısında da aday oldu.

2014 yerel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.Seçimi çok az farkla kaybetmiştir. 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'den istifa etmiştir.

Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde CHP'nin adayı oldu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Haber04Haber04

YORUMLAR