Ağrı Radikal Haber Platformu Ağrı haber Ağrı haberler
HV
22 MAYIS Pazar 10:00
Advert

Fransa'da cumhurbaşkanı adayının seçim vaadine bakın: Türkiye'yi AB'ye almayacağım

Fransa'da nisan ayında yapılacak seçimlerde Macron'un koltuğuna aday olarak gösterilen Valerie Pecresse, Yunan gazetesine Türkiye karşıtı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB üyeliği konusunda yaptığı çağrıya atıfta bulunan Pecresse, "Türkiye'yi AB'ye almayacağım" dedi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-03-2022 12:01
Fransa'da cumhurbaşkanı adayının seçim vaadine bakın: Türkiye'yi AB'ye almayacağım

Avrupa Birliği üyeliği konusunda Ukrayna'ya gösterilen hassasiyetin Türkiye'ye de gösterilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB üyeliğini gündeme almak için birilerinin Türkiye'ye saldırması mı lazım?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'un koltuğuna aday olarak gösterilen Valerie Pecresse, çarpıcı bir çıkışa imza attı. Yunanistan'ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini'ye konuşan Pecresse, "Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetine verilen herhangi bir entegrasyon desteğine karşı çıkılmalı. Türkiye hükümetinin gözdağı vermesi beni etkilemiyor. Türkiye'nin AB'ye entegre olmasına karşı çıkacağım. Türkiye'ye şu an verilen adaylık öncesi yardımları sorgulayacağım" dedi.

 

Açıklamasının devamında Fransa ile Yunanistan'ın bir süre önce Akdeniz için yaptığı işbirliği adımlarını desteklediğini dile getiren Pecresse, "Türkiye bu işbirliğinin istikrarı bozacağını söylese de bu gerçeği yansıtmıyor" şeklinde konuştu.

Dün akşam saatlerinde Türkiye'ye ziyarette bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelere yer verdi: "Bu AB üyelerine ben diyorum ki acaba Türkiye'yi ne için AB'ye hala almakta endişe ediyorsunuz? Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye için de gösterin. Yoksa birileri saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız?"

Haber04Haber04

YORUMLAR