GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2023 18:49

11 Cumhurbaşkanı adayı için hedef 5 günde 100 bin imza

Seçmenler tarafından aday gösterilecek Cumhurbaşkanı adayları için imza toplama süreci başladı. YSK tarafından başvurusu kabul edilen 11 adayın, 27 Mart'a kadar 100 bin imza toplamaları gerekiyor.

11 Cumhurbaşkanı adayı için hedef 5 günde 100 bin imza

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlerde, seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adayları için verilen kararı açıkladı.

YSK'nın açıkladığı karara göre; Hilmi Özden, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Ahmet Özal, Sinan Oğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Fatih Erbakan, İrfan Uzun, Davut Turan ve Erkan Trükten seçmenler tarafından verilecek 100 bin imza ile cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilebilecek.
 

Seçmenler, adaylara imza verebilmek için 22-27 Mart tarihlerinde 08.00 - 20.00 saatleri arasında ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurarak imza verilecek. Ayrıca, alınan kararla, saat 20.00 itibarıyla sırada bekleyenlerin de tespitinin yapılarak bu kişilerin de imza işlemleri tamamlanacak.

 

Öte yandan, süresi içerisinde belirtilen eksikliklerin tamamlanmaması nedeniyle; Duran Güveninir, Handan Yalçıntaş, Levent Akyollu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı başvuruları reddedildi.

3 İSMİN ADAYLIĞI REDDEDİLMİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyen Murat Hakan Uzan, Cem Cengiz Uzan ve Hürrem Ayaz'ın başvurularını "müracaatların bizzat Kurula yapılmadığı" gerekçesiyle reddetmişti.

YSK BAŞKANI: İMZA SÜRECİ ANLIK OLARAK TAKİP EDİLEBİLECEK

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 100 bin imza süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Yener, "Bugün itibariyle il ve ilçe bazında anlık olarak hangi adaya ne kadar imza verildiği anlık olarak takip edilebilecek. Bu uygulamamız salonda isteyen adaylarımız ve temsilcilerimiz tarafından takip edilebilecektir" dedi.

 

Seçmenler tarafından belirlenecek cumhurbaşkanları adayları için ilk gün atılan imza sayıları:

Muharrem İnce : 28235

Muhammed Ali Fatih Erbakan : 27910

Sinan Oğan: 15573

Doğu Perinçek : 6679

Yakup Türkal : 993

Erkan Trükten : 397

Tevfik Ahmet Özal : 237

İrfan Uzun : 176

Halil Murat Ünver : 119

Hilmi Özden : 60

Davut Turan : 34

MİLLET İTTİFAKI SEÇİM İTTİFAKI PROTOKOLÜ YSK'YA SUNULDU

Millet İttifakı Seçim İttifakı Protokolü'nü YSK'ya sundu. Millet İttifakı'nı oluşturan 6 siyasi parti tarafında yapılan açıklamada, "Bizler, altı siyasi parti olarak, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek bir arada özgürce yaşamak, toplumsal huzuru ve barışı sağlamak, tüm vatandaşların insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesini güvence altına almak ve çoğulcu, demokratik bir Türkiye inşa etmek ve gelecek nesillere bu değerleri emanet etmek için bir aradayız" denildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi: "Geniş bir toplumsal mutabakatla her türlü vesayetten uzak, darbe hukukundan arınmış, gücünü milletten alan, güçlendirilmiş parlamenter sistem temelinde bir anayasa değişikliği önceliğimizdir. Bu doğrultuda kuvvetler ayrılığını esas alarak gerekli denge ve denetim mekanizmalarımı hızla kuracağız. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını kesin olarak sağlayacak, düşünce, ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğünü güvence altına alacak, sivil toplum üzerindeki her türlü baskıya son vereceğiz.

 

 

Liyakat temelinde devleti yeniden yapılandıracak, yolsuzluğu ve yoksulluğu ortadan kaldıracak; zenginlik, refah ve adalete dayalı yarının Türkiye'sini demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan milyonlarla birlikte inşa edeceğiz.

Altı siyasi parti olarak tam bir uzlaşmayla hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni, Anayasa Değişikliği Önerisi, Ortak Politikalar Mutabakat Metni, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası ve kabul ettiğimiz ilkelerimiz ışığında, farklı program ve dünya görüşlerimizi muhafaza ederek, vatandaşlarımızın siyasi tercihlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi olarak 14 Mayıs 2023 günü gerçekleşecek 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine 'Millet İttifakı' adı altında seçim ittifakı yaparak katılacağımızı Aziz Milletimize saygıyla duyururuz."

 

AdminAdmin